Яйце́ — си́мвол життя́, родю́чості та відро́дження. У велико́дніх тради́ціях воно́ займа́є особли́ве мі́сце. До свя́та при́йнято фарбува́ти та розпи́сувати я́йця. В зале́жності від ро́зпису їх назива́ють крашанка́ми, писанка́и, дряпанками то́що.
Крашанки́ – це ва́рені та пофарбо́вані в оди́н ко́лір я́йця. Найпрості́ший спо́сіб для отри́мання кра́шанок – це вари́ти я́йця у лушпи́нні цибу́лі, тоді́ вони́ отри́мають жо́вто-кори́чневий ко́лір.
Кра́панки – я́йця, декоро́вані різноба́рвними кра́плями за допомо́гою во́ску.
Дря́панки (або шкря́банки) – це пофарбо́вані у те́мний ко́лір я́йця на яки́х по́тім го́лкою вишкря́бують орна́мент. Те́хніка видря́пування є надзвича́йно складно́ю, вона́ вимага́є зосере́дженості та впра́вності. На вишкря́бування складно́го малю́нку ма́йстри і́ноді витрача́ють де́кілька днів.
Мальо́ванки — я́йця, розмальо́вані пе́нзликом. Крім узо́рів, на таки́х я́йцях малю́ють сюже́тні карти́нки, пейза́жі.
Писанки́ – це сирі́ або ви́дуті я́йця, на які́ во́ском нано́сять символі́чний рису́нок, пі́сля чо́го розфарбо́вують.
Пи́санка – одна́ зі старови́нних форм украї́нського наро́дного ро́зпису, си́мвол весни́, со́нця, пове́рнення приро́ди до життя́. Згі́дно з да́вніми ві́руваннями пи́санка наділя́лася магі́чними си́лами — вона́ приноси́ла добро́бут і ща́стя, доста́ток і здоро́в’я, захища́ла люде́й від усьо́го лихо́го. Тож розпи́сувати її мо́жна було́ лише́ в га́рному на́строї та з до́брими думка́ми.
Малю́нки на пи́санці є складни́м набо́ром си́мволів, завдяки́ чо́му пи́санка перетво́рюється на магі́чний оберіг. Са́ме тому́ писанки́ не вари́ли, не ї́ли і не ба́вилися ни́ми.
В давнину́ дівча́та дарува́ли писанки́ хло́пцям, а найгарні́шу пи́санку – готува́ли для того́, кого́ коха́ли. Та́ко́ж вважа́лося, що якщо́ вам дару́ють пи́санку з са́мого ра́нку на Вели́кдень – то ви мо́жете загада́ти бажа́ння.